Recenze

Recenze

Posuzuje se umělecké dílo nebo kulturní událost. Autor se snaží čtenáři přiblížit základní informace a vystihuje pozitiva a negativa. Jedná se o subjektivní pohled na věc a nechybí zde vlastní stanoviska, která je potřeba ale zdůvodnit. Součástí by určitě mělo být, zda autor dílo/událost doporučuje či nedoporučuje. Styl psaní by měl odpovídat cílovému publiku, kterému recenze poslouží. Obecně by se mělo jednat však o spisovný jazyk. Podobným útvarem může být KRITIKA.

Máj (film)

– recenze na filmové zpracování Máje. Páteční dopoledne před vánočními prázdninami jsem strávil se svojí třídou v kině, kdy jsme vyrazili na Máchův Máj, který zrežíroval F.A.Brabec.

 

Už na začátku se blýskl svým výkonem herec Jan Tříska v roli kata, který – jak se domnívám – nejlépe ztvárnil svoji postavu v tomto filmu. Překvapivě toto vyprávění nezačíná prvního května a neuvádí nás do něj Jarmila, jak bychom si mohli domýšlet, ale začíná v mrazivém zimním dni, kdy černá postava kata na zasněženém šibeničním vrchu začíná vyprávět svým chraplavým hlasem jeden z nejznámějších literárních příběhů. Jeho tón hlasu a způsob vypravování tak známého díla jsou nenapodobitelné, a tak si myslím, že právě Jan Tříska zachránil celkem nepovedený film.
Další postavou, ač ne zrovna vydařenou, byl Kryštof Hádek, jenž vystupoval v roli Viléma. Jeho herecký výkon ve filmu byl výborný, ale troufám si tvrdit, že do této role měl být dosazen jiný představitel, který by svojí vizáží více připomínal Viléma, „strašného lesů pána“, velitele všech loupežníků.

Další důležitou postavou Máje byla Jarmila, kterou hrála Sandra Lehnertová. Sandra podle mého názoru měla tuto roli velmi zjednodušenou tím, že za celý film nepromluvila ani jedno slovo, i když v knize také ne. Ale myslím, že tento film už byl natolik předělaný od skutečného děje, že nějaké to slůvko od Jarmily by ve filmu ani neuškodilo. Jarmila mi svým vystupováním ve filmu připadala spíše jako sexuchtivá žena, která přebíhala od jednoho muže k druhému, takže se dá říct, že to byla spíš taková nymfomanka, jež nevěděla, ke komu dřív skočit, ač podle knihy to byla žena, která milovala Viléma a nikoho jiného.

Dále se mi nelíbilo zpracování prvního intermezza, kdy duchové, připravujíc uzmout Viléma mezi sebe, měli nejspíše podle režiséra vytvářet hodně strašidelný dojem a vypadat jak z nějakého hororu, nicméně, každému z nás bohužel připadali až velmi komičtí. Tato část byla podle mě asi nejhorší z celého filmu. Za jeho druhou nejhorší část považuji otcovraždu, kdy Vilém vytáhl svého otce doslova z rozkroku Jarmily a následně ho podřízl; všude kolem stříkalo až přehnané množství krve a do toho hrála skladba od rockové skupiny Support Lesbiens, která podle mého mínění nebyla rovněž správnou volbou pro tento film, respektive tento okamžik.

Kdyby někdo knihu Máj před zhlédnutím filmu nečetl, možná by se mu filmové zpracování líbilo, ale jelikož každý z nás ji určitě zná, tak to spíš každému připadalo jako nějaká parodie opravdového filmu Máj; jenže ono tomu tak není… A proto si myslím, že tento film s knihou neměl moc společného a určitě by si zasloužil lepší zpracování.

reklama

Učivo napříč školami

Mateřská školka

Školní zápisky
Vzorové testy
Přijímací testy na SŠ
Další materiály

Základní škola

Školní zápisky
Vzorové testy
Přijímací testy na SŠ
Další materiály

Střední škola a gymnázia

Školní zápisky
Vzorové testy
Maturitní otázky
Další materiály