Bohumil Hrabal – Obsluhoval jsem anglického krále

Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále

V pěti rozsáhlých kapitolách je zevrubně vylíčen životní osud jednoho člověka. Postupně sledujeme jeho dětství, kdy byl maličkým pikolíkem a toužil se stát zámožným hoteliérem. Potom dlouhou dobu působil v nádražní restauraci, kde se naučil mnoha fintám (například jeho oblíbený trik s prodáváním párků do otevřeného okénka odjíždějícího vlaku, kdy si kupující nikdy nestihli vyzvednout peníze zpět). Nějaký čas Dítě působí v osamělém penzionu, hotel Tichota. Naprostým zlomem v jeho číšnické kariéře se ale stane hotel Paříž, kde se Josef Dítě setkává se svým velkým vzorem, panem vrchním Skřivánkem, který obsluhoval anglického krále.

Josef Dítě je trvale pronásledován pocitem méněcennosti, především pro svůj malý vzrůst, často se také stává terčem posměchu nebo je neprávem podceňován a osočován.

Díky své píli je ale vybrán k obsluze etiopského císaře Haile Selasie a získá „hodností sice nejmenší, ale na velikost ten největší řád s modrou šerpou za zásluhy o trůn habešského císaře“.

Brzy na to zažije největší lásku svého života s německou učitelkou Lízou, dcerou restauratéra z Chebu. Přichází ovšem válka, během níž pracuje Dítě jako vrchní kdesi v horách v severních Čechách. Zde je konfrontován s fašistickou realitou, neboť podle německých experimentů vybrané představitelky nordické rasy rodí budoucí dokonalé světovládce. 

Josef Dítě se pod jménem Johann Ditie na základě souhlasu nacistických úřadů konečně ožení s Lízou, a tím získá určitou bezpečnost v rámci protektorátu. Novomanželůmse narodí postižený chlapec Siegfried a brzy na to Líza zahyne při náletu v podniku svého otce.

Celý příběh, ve kterém se prolínají konkrétní historické reálie s fantastickými představami vypravěče, vrcholí v poválečném období. Dítě je vězněn za kolaboraci. Po půl ročním vězení se mu podaří prodat kufřík se vzácnými poštovními známkami, které mu zbyly po Líze – jedná se o známky ukořistěné Němci v okupovaných zemí.

Díky tomu, že má najednou spoustu peněz, může si splnit svůj sen – postaví si v opuštěném lomu na okraji Prahy exkluzivní hotel. K jeho hostům patří i spisovatel John Steinbeck a nebo herec Chevalier. 

Změny ovšem přinese únorový převrat v roce 1948. Tehdy si komunisté posvítili na majetné kapitalisty a zbavili je majetku. Dítě se ocitá pod dohledem milicionářů v pracovním táboře pro milionáře, kteří jsou odsouzeni za každý milión k jednomu roku vězení.

Po čase Dítě nastupuje jako lesní dělník do oblasti pohraničí a stává se cestářem. Ve společnosti svého koníka, psa, kočky a kozy bilancuje dosavadní život a sepisuje vzpomínky.

Román končí o štědrovečerní noci, kdy se do jeho zasypané chaty proderou ostatní vesničané.

Tento groteskní příběh je směsicí naivity a bizarnosti. Každá kapitola začíná větou: „Dávejte pozor, co vám teďka řeknu.“ a končí větou: „Tím dneska končím“.

 

reklama

Koukni co o nás studenti říkají

Už od roku 2013 se staráme, aby naše materiály byly pro uživatele kvalitnější a přehlednější.