Bohumil Hrabal – Ostře sledované vlaky

Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky

Děj novely se odehrává v únorových dnech r. 1945 na železniční stanici malého městečka. Hlavním hrdinou je Miloš Hrma, mladý a nesmělý elév dopravy. Ten je naprosto pohlcen svými vnitřními problémy. Je zamilován do Máši, konduktérky, ale když má dojít k naplnění jejich milostného vztahu, selže. Pokusí se o sebevraždu, ale na poslední chvíli je zachráněn. Vyprávění začíná den před jeho návratem do práce . Miloš se dovídá o aféře na jejich stanici. Výpravčí Hubička, proslulý svými milostnými avantýrami po celé dráze, otiskl při noční službě telegrafistce Zdeničce na zadek všechna staniční razítka. Je z toho velké vyšetřování a výpravčího čeká disciplinární řízení. 

 Týž den Hubička oznámí Milošovi, že během příští noci projede stanicí ostře sledovaný vojenský transport, vezoucí na frontu zbraně a střelivo. Dohodnou se, že vlak vyhodí do vzduchu.

 V osudný den se Miloš opět setkává s Mášou. Všechno ji vysvětlí, domluví si novou schůzku, ale Miloš má strach, že opět zklame. Jeho problém se nečekaně vyřeší příchodem krásné mladé ženy jménem Viktoria Freie. Je to pracovnice odboje, která má předat panu Hubičkovi balíček s výbušninou. A právě s touto ženou získává Miloš svou první milostnou zkušenost. Poprvé v životě se cítí klidný, plný jistoty a vnitřní síly a tak také očekává blížící se transport. Když vlak přijíždí, vyleze Miloš na semafor a hodí bombu doprostřed čtrnáctého vagónu a sleduje ze svého stanoviště, co se bude dít. Zdá se, že všechno proběhne hladce, když tu si německý voják v posledním vagóně všimne postavy na semaforu a vystřelí. Ve stejné chvíli vystřelí i Miloš a oba skončí v příkopu vedle trati. Němec má těžce poraněné břicho a hodně trpí, takže ho Miloš musí zasáhnout ještě jednou. Pak slyší výbuch vlaku, Miloš bere němce za ruku a umírá také.

reklama

Koukni co o nás studenti říkají

Už od roku 2013 se staráme, aby naše materiály byly pro uživatele kvalitnější a přehlednější.