Homér – Odyssea

Homér - Odyssea

Epos Odyssea je „eposem míru“ a líčí Odysseův návrat na rodnou Ithaku. Příběh se odehrává deset let po konci trojské války.

Odysseus se po skončení trojské války vydává domu na Ithaku. Bohové a náhody jej ale zavedou do náruče zajímavých i nebezpečných dobrodružství, při kterých potkává řadu mýtických postav antického Řecka. Příběh vypravuje o Odysseově setkání s Kikonym o jeho zážitcích na ostrově Lotofagů, kteří hosty krmí ovocem zapomnění, o setkání s obry Kyklópy a oslepení jednookého obra Polyféma. Se svou skupinou se Odysseus utkal s lidožroutskými Laistrygony a u čarodějnice Kirké se proměnili ve vepře. Úspěšně také odolali zpěvu kouzelných Sirén.

O svých zážitcích Odysseus vypravuje hodným Fejákům. Tyto příhody následovaly po sedmi letech strávených u nymfy Kalypsó na ostrově Ogygia. Fajáci Odyssea dovezou na Ithaku, kde se Odysseus převleče za žebráka, aby jej nikdo nepoznal. U jeho dvora se právě konají námkuvy jeho manželky Pénelopé. Za pomoci syna Telemacha, který po otci marně pátral, pastýře Eumania a bohyně Athény vítězí a získává znovu sovu ženu.

Hrdina Odysseus vyjadřuje zodpovědné mravní poslání člověka. Prochází všemi dobrodružstvími, aby se dostal ke své ženě a synovi.

reklama

Koukni co o nás studenti říkají

Už od roku 2013 se staráme, aby naše materiály byly pro uživatele kvalitnější a přehlednější.