Kůže

Kůže

Kůže pokrývá a chrání povrch lidského těla. Je placatá, pružná a pevná. Plocha kůže u dospělého člověka jsou téměř tři metry čtvereční. Je to největší orgán lidského těla. Nejtenčí kůži máme na očních víčkách (0,4 mm) a nejsilnější na zádech (4 mm) Z kůže vyrůstají vlasy, vousy, chlupy a nehty. V kůži jsou umístěny také potní žlázy, které vylučují
pot. Nejvíce těchto žláz máme v podpaží, na čele, na dlaních a na chodidlech.
Množství potu závisí na teplotě okolního prostředí a na tělesné námaze. Když se potíme, naše tělo se ochlazuje. Vylučováním potu se také zbavujeme některých škodlivých látek. V kůži máme hmatová tělíska, která nám umožňují vnímat chlad, tlak a bolest. Barvu lidské kůže určuje množství barviva, které se jmenuje melanin.Čím více tohoto barviva máme, tím je naše kůže tmavší. Horní vrstva kůže se nazývá pokožka. Ta se obměňuje a my to pozorujeme jako loupání kůže. Celá pokožka se obmění asi za tři týdny. O pokožku se musíme starat a udržovat ji v čistotě. Chráníme ji také opalovacími krémy před silným slunečním zářením. Nadměrné a neopatrné opalování může způsobit rakovinu kůže.

Nejčastějším poškozením kůže jsou odřeniny a popáleniny.

Vylušti přeházená slova a napiš, co z kůže vyrůstá

Škrtni, které funkce kůže neplní.

Zachycuje a zpracovává zvuky, umožňuje pohyb, reaguje na světlo, chrání tělo před vstupem mikroorganismů, napomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu, zpracovává potravu, je sídlem hmatu, napomáhá dýchání, odvádí z těla hluk, odvádí z těla nepotřebné látky.

reklama