Oběhová soustava

Oběhová soustava

KREV je červená tekutina, které mají dospělí 4- 5 litrů. Tvoří ji červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky a krevní plazma. Všechny orgány potřebují dostatečné množství čerstvé krve. Mozek přežije bez krve několik minut, svaly a nervy několik hodin. V krvi není pouze kyslík, ale i živiny, které jsou rozváděny do všech orgánů a tkání.

Červené krvinky (erytrocyty)– obsahují krevní barvivo, které dodává krvi
červenou barvu. Mají nejdůležitější funkci, protože
přivádějí a odvádějí z krve kyslík. Kapka krve velká jako malé o obsahuje asi 20 milionů červených krvinek. Tyto krvinky žijí v organismu asi 3 měsíce.

Bílé krvinky (leukocyty)– bojují proti choroboplodným zárodkům a nemocem. Je jich mnohem méně než červených krvinek. Některé žijí několik dní, jiné až řadu let.

Krevní destičky (trombocyty) – mají také velmi důležitou úlohu. Tvoří se v kostní dřeni a spěchají tam, kde jsme se poranili. Ránu ucpou sraženinou, abychom i při lehkém poranění nevykrváceli.

Krevní plazma – je bledě žlutá tekutina. Tvoří asi 55% krve. Obsahuje hlavně vodu, ve které je kyslík, vitaminy, hormony, enzymy a minerální látky.

Tepny- odvádějí okysličenou krev ze srdce do celého těla. Mají silné
stěny.

Žíly- jsou široké cévy, které vedou odkysličenou krev zpět do srdce,
odkud je odváděna do plic k okysličení.

Vlásečnice- jsou tenké jako lidský vlas a prostupují celým tělem.
Tepen, žil a vlásečnic je v našem těle tolik, že kdybychom je spojili,
měřily by 96 500 kilometrů.

SRDCE bije bez ustání po celý náš život. Je uloženo v hrudníku a je velké asi jako naše pěst. Je to sval, který přečerpává krev a ta obíhá celým tělem. Srdeční sval se stahuje a uvolňuje asi 70 krát za minutu. Je rozděleno na pravou a levou polovinu. Tyto poloviny od sebe odděluje svalová přepážka. Pravá polovina je menší a přečerpává krev do plicního oběhu. V plících se krev okysličuje a vrací se zpět do levé části srdce, odkud je vháněna do celého organismu. Tento cyklus trvá asi 1 minutu. Obě části srdce se skládají ze síně a komory. V síni se krev shromažďuje a stahem komory je vháněna do celého těla. Srdeční sval zásobují krví tepny, jestliže se některá z nich ucpe, srdce přestává pracovat a vznikne infarkt.

• Během života srdce přečerpá 200 milionů litrů krve.

• Krvácíme li z tepny, krev má díky obsahu kyslíku jasně
červenou barvu Z žil teče téměř hnědá krev.

• Vlásečnice jsou tak tenké, že jimi červené krvinky musí
procházet po jedné. Červené krvinky jsou jedny z nejmenších
buněk v lidském těle.

• Transfúze krve je přenos krve od dárce ke zraněnému. Krev
nemáme všichni stejnou. Existují 4 krevní skupiny- A B AB 0 .
Člověk s krevní skupinou 0 může darovat krev všem, ale
přijímat může pouze vlastní skupinu 0.

Co víš o krevním oběhu?

reklama