Svaly

Svaly

V lidském těle je více než 640 svalů a obalují kostru jako pokrývka.
Skládají se ze svalových vláken a pracují tak, že se natahují a
smršťují. Svaly provázejí každý pohyb našeho těla. I když se nám zdá,
že jsme v klidu, svaly pracují. Zajišťují dýchání, pohyb potravy
v trávicím ústrojí nebo činnost srdce, a tím i pohyb krve v těle.

Svaly dělíme do tří skupin.

      • kosterní (příčně pruhované)
      • hladké
      • srdeční sval

Kosterní svaly můžeme ovládat svou vůlí. Upínají se ke kostem buď přímo nebo pomocí šlach. Šlachy si můžeme představit jako pevná a silná lana. Největší svaly máme na nohou, hýždích a pažích. Většina kosterních svalů pracuje v páru. Jeden sval ve dvojici se stahuje a druhý uvolňuje. Nejdelší sval je krejčovský na vnitřní straně stehna. Nejčastěji posilované jsou pažní svaly( biceps a triceps).

Hladké svaly nemůžeme ovládat vůlí, pracují tedy nezávisle na našem vědomí. Jsou to například svaly, které posunují potravu naším zažívacím ústrojím, pracují při dýchání, tvoří stěny střev nebo cév.

Srdeční sval také nemůžeme ovlivnit vůlí. Je to nejdůležitější sval našeho těla, bije asi sedmdesátkrát za minutu, což je asi 37 milionů úderů za rok. Takto pracuje celý náš život.
Svaly v těle tvoří asi třetinu naší hmotnosti. Jestliže svaly pracují a využívají energii, vytvářejí také teplo a my se zahříváme. Energii k práci získávají z potravy. Dbáme na to, aby
naše potrava obsahovala sacharidy, bílkoviny, tuky a dostatek ovoce a zeleniny. Pokud svaly nepoužíváme, ochabují, zmenšují se a snadno se mohou poranit. Vhodným cvičením je posilujeme, potom i naše srdce pracuje účinněji.

Doplň správně.

reklama