Asie – rostlinstvo a živočišstvo

Asie - rostlinstvo a živočišstvo

V Asii najdeme všechny druhy přírodních krajin. Na severských ostrovech se rozkládají
polární pustiny. Leží tam sníh a led, oblast je bez rostlinstva. Žijí zde tuleni a lední
medvědi.
Tundra se rozkládá na pobřeží Severního ledového oceánu. Rostliny tvoří mechy,
lišejníky, dutohlávky sobí. Domov zde mají polární lišky, lumíci a sovice sněžné. Tajga zabírá v Asii ohromné území. Většinu Sibiře. Rostou zde severské, převážně jehličnaté lesy. Typické dřeviny jsou modřín sibiřský, jedle sibiřská a smrk sibiřský. Místy rostou i olše a břízy. Lesy obývá tzv. kožešinová zvěř. Např. vlk obecný, liška obecná, medvěd hnědý, tygr sibiřský, lasice, sobol, tchoř, vydra či levhart sněžný. Je to i domov jelenů, kozorožců a losů.

Lesy mírného pásu listnaté a smíšené se rozkládají ve východní Asii (Čína, Japonsko). Rostou v nich různé druhy bambusů, třešně sakury a jinan dvoulaločný. Typická zvířata
jsou pandy. Stepi se rozkládají uprostřed světadílů – Kazachstán, Mongolsko. Pokryté jsou trávou (kavyl). Živočichové jsou převážně hlodavci (sysel, svišť) a kopytníci (sajga tatarská, kůň Převalského).

Pouště se táhnou v Asii ve dvou pásech. První od středomoří po Mongolsko
(pouště studené), od Rudého moře po Indii (pouště horké). Rostlinstvo se vyskytuje podél řek či v oázách (palma datlová, růže z Jericha). V oblasti žijí velbloudi, dvouhrbý spíše v chladných pouštích, jednohrbý v horkých pouštích. Typičtí jsou i plazi (hadi, štíři). 

Subtropické rostliny – v Asii se subtropy rozkládají při Středozemním moři. Jsou suché.
Typickou rostlinou je cedr libanonský; zvíře dikobraz. Vlhké subtropy jsou na východě
Asie, v Japonsku a východní Číně. Dub japonský, zvíře např.velemlok.
Monzunové opadavé lesy – vyskytují se na poloostrově Přední a Zadní Indie. V období
sucha stromům opadává listí. Rostou zde kromě opadavých stromů také mangrovníky a
kokosové palmy. Živočišstvo je velmi pestré – slon indický, tygr, kobra, promyka, sup,
krajta, tapír, loskuták atd. Tropický deštný les – pokrývá Sundské souostroví a východní část Bengálského zálivu. K typickým rostlinám patří fíkovníky, liány, kaučukovníky. Zvířata – orangutan, medvěd malajský, varan komodský, zoborožec. Vysokohorské oblasti Himaláje a Tibetu – rostlinstvo se přizpůsobilo drsným podmínkám ve vysokých nadmořských výškách. Rostou zde cedry himálajské. Zvíře podobné krávě zvané místními obyvateli jak je typické.

reklama