Austrálie – obyvatelstvo, sídla, administrativní členění

Austrálie - obyvatelstvo, sídla, administrativní členění

Austrálie byla objevena v 17 století britským mořeplavcem Jamesem Cookem. Osídlena však byla již desetitisíce let. Původní obyvatelé (Aboriginci, Austrálci), přišli z jihovýchodní Asie. Byli to kočovní lovci a sběrači. Na australském venkově žijí tímto způsobem života dosud. Nyní tvoří pouze jedno a půl procenta obyvatelstva země. Většina z nich se již přestěhovala do měst. Přesto mají velmi hluboký vztah ke svým tradicím. Světu dali např. bumerang, tradiční hudební nástroje i velice originální skalní malby.

Většina obyvatel Austrálie jsou přistěhovalci z Evropy. Jejich předkové přijížděli především
z Britských ostrovů. Hodně se jich ale dostalo do země nedobrovolně – jako trestanci. V době zlaté horečky do země přijížděli i lidé z další zemí. Angličtina ale už zůstala úředním
jazykem. V posledních letech stoupl počet přistěhovalců z Asie. Austrálie je velmi řídce a nerovnoměrně osídlena. Většina z 20 miliónů obyvatel žije na jihovýchodě země. Města: Hlavní město Austrálie se jmenuje Canberra. Je to menší sídlo ležící v horách. Největším městem Austrálie je Sydney. Toto tří miliónové město je velmi rozlehlé. Nachází se v něm proslulá budova opery a most Harbor, kterému se přezdívá ramínko na šaty. Město Melbourne je univerzitním centrem země. V Sydney i Melbourne se konaly olympijské hry. Další velká města: Brisbane, Perth, Adelaide, Hobart a Darwin.
Všechna jsou významnými přístavy. Venkovské obyvatelstvo žije na farmách, většinou velmi odlehlých. Obyvatelé Austrálie jsou tolerantní a kosmopolitní.
Austrálie je spolkovou zemí. Tvoří ji šest států: Západní
Austrálie, Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales, Victoria, Queensland a Tasmánie. Dále se zde nachází dvě teritoria – Severní teritorium a Teritorium hlavního města. Australskému svazu patří i několik kolonií – Kokosové ostrovy, Vánoční ostrov a ostrov Norfolk. Formální hlavou státu je britská královna Alžběta II., protože Austrálie patří do Britského společenství národů. 

reklama