Česká republika – Středočeský kraj

Česká republika - Středočeský kraj

Středočeský kraj odklopuje Prahu. Praha je jeho krajským městem. V kraji žije asi 1 200 000 obyvatel a jejich počet stále stoupá. Je to díky přistěhovalectví do satelitních sídlišť v okolí hlavního města. V kraji převažují spíše malé vesnice, velkých měst je málo. Kraj má malou nezaměstnanost, celkově je bohatý. V 90. letech nebyl kraj administrativně rozdělen, proto je velký. Má rozlohu 11 014 km2. Okresy jsou Praha východ, Praha západ, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Kolín, Kutná Hora, Benešov, Beroun, Příbram, Rakovník a Kladno. Povrch: na severu je Polabská nížina a rovinatá Česká tabule. Na jihovýchodě a jihu se rozkládá Středočeská pahorkatina s nejvyšším bodem Velký Blaník (608 m). Nejvyšší oblastí Středních Čech jsou Brdy s vrcholem Tok (865 m) na jihozápadě kraje. Křivoklátská vrchovina se rozkládá na západě kraje.

Podnebí je mírně teplé až teplé.
Vodstvo: řeka Labe se stéká u Mělníka s Vltavou. Další větší řeky jsou na severu Jizera, na východě Sázava a na západě Berounka. Na Vltavě a Sázavě byly vybudovány přehradní nádrže. Rybníky ani bažinaté oblasti v kraji nenajdeme. Polabí je bohaté na zásoby podzemních vod.
Půdy: půdy jsou středně úrodné, v Polabské nížině jsou kvalitní černozemě. Ovšem hodně půd je i písčitých.
Zemědělství: je rozvinuté. Pěstuje se obilí, ovoce, zelenina, květiny i vinná réva
(Mělník). Na jihu kraje se pase skot, chov drůbeže (Xaverov).
Průmysl: těžba vápence u Berouna, dále těžba kamene a písku. Uhlí na Kladně se už netěží a hutě také nepracují (Poldi). Nejvýznamnější je dopravní strojírenství (Mladá Boleslav, Kolín).

Chemický průmysl najdeme v Kralupech nad Vltavou (syntetický kaučuk), v Neratovicích (Spolana) a v Rakovníku (výroba prášku na praní). V Příbrami bývaly uranové doly. V Kutné Hoře se zpracovává tabák. Důležitý je průmysl stavebních hmot (Rakovník). Velmi rozvinuté je potravinářství (Sedlčanský hermelín, mlékárny Benešov). Doprava je hustá, všeho druhu, hodně přetížená.
Památky: městské památkové rezervace najdeme ve městech Kutná Hora a Kolín. V Kutné
hoře se nachází gotický chrám svaté Barbory a kostel Nanebevzetí Pany Marie. Tyto památky jsou zapsány do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO : Karlštejn, Křivoklát, Konopiště, Kokořín, Český Šternberk, Lány, Veltrusy, Průhonice. Turisté navštěvují CHKO Blaník, Křivoklátsko (Koněpruské jeskyně), Český kras a
Kokořínsko. V Průhonicích je významná botanická zahrada. Je možné navštívit památník v Lidicích nebo památník bitvy u Lipan.

reklama