Oceánie

Oceánie

Název Oceánie se používá pro ostrovy a souostroví ležící v Tichém oceánu. Oceánie se dělí na Polynésii, Mikronésii a Melanésii. Společnými znaky Oceánie jsou pěstování stejných plodin, rybolov, krásná příroda, nádherné pláže. Polynésie: je tvořena velkým počtem
ostrovů na obrovské ploše oceánu. Nový Zéland je nejvyspělejším ostrovem. Severní ostrov je sopečného původu, má subtropické podnebí, pokrývají ho travnaté porosty. Pěstuje se obilí, vinná réva, ovoce. Chová se skot. Těží se ropa, zemní plyn a uhlí. Méně zalidnění Jižní ostrov je pokryt vysokými horami s činnými sopkami.

Najdeme zde hluboké lesy. Krajina je známá z filmu Pán Prstenů. Žijí zde exotičtí nelétaví ptáci kiwi. Na loukách se pasou miliony ovcí. Původní obyvatelé Nového Zélandu jsou Maorové. Proslavili se výrazným tetováním, tanci a uměním dřevořezby. Přistěhovalci přišli především z Británie, proto je úředním jazykem země angličtina. Nový Zéland patří k Britskému společenství národů. Francouzská Polynésie zahrnuje souostroví Tuamotu a Společenské ostrovy. Tahiti proslavil malíř Paul Gauguin. Havajské souostroví je součástí USA. Velikonoční ostrov patří Chile. Dávní domorodí obyvatelé na něm postavili ohromné sochy Moai. Polynésané podnikají převážně v cestovním ruchu.

Mikronésie: leží v západní a severní části Tichého oceánu. Je tvořena malými ostrůvky (atoly). Na ostrovech pěstují kokosové palmy, loví se perly. Řadíme sem souostroví Mariany, Tonga, Tuvalu a Marschalovy ostrovy. V oblasti se prováděly pokusy s atomovými bombami.

Melanésie: Je oblasti severně od Austrálie. Obyvatelé jsou tmavé pleti. Většinou dosud žijí
přírodním způsobem života. V minulých dobách zde bylo praktikováno lidojedství. Největším
ostrovem je Papua – Nová Guinea. Je pokryta horami, močály a tropickými pralesy.

Domorodé kmeny zde žijí izolovaně, proto je tu obrovská jazyková pestrost. Většina obyvatel
se dosud živí lovem, chov prasat. Do Melanésie patří i Šalamounovy ostrovy a Nová
Kaledonie.

reklama