Severní Amerika – Rostlinstvo a živočišstvo

Severní Amerika - Rostlinstvo a živočišstvo

Na ostrovech na severu Severní Ameriky se rozkládají polární pustiny. I Grónsko je
pokryté ledovcem. Rostou zde pouze lišejníky, mechy, řasy. Půda je dlouhodobě zmrzlá.
Živočichů zde žije poměrně více, převážně na pobřeží. Typičtí jsou lední medvědi. Ti loví
tuleně a tuleni ryby. Ryby žerou plankton. V moři žijí velryby. Tundra se rozkládá na Aljašce v okolí Hudsonova zálivu a na poloostrově Labrador. Tundru pokrývá tráva, opět lišejníky a mechy, zakrslé křoviny – bříza, vrba, dutohlávka sobí.

Tundry jsou bažinaté oblasti, nad kterými se v létě vznáší mračna komárů. Pasou se zde sobi, pobíhají tu hlodavci – lumíci, žijí zde sovice sněžná a husa sněžná. Bílé jsou i polární lišky.

Lesy mírného pásu zaujímají dost velkou plochu. Jehličnaté lesy – tajga lemují pobřeží
Aljašského zálivu a jižní oblasti Kanady. Typické stromy jsou smrk kanadský, obří sekvoje a jedle douglaska. Zvířena je velice pestrá, hlavně se zde vyskytují kožešinová zvířata. Jsou to rosomáci, medvídci mývalové, kuny, veverky čipmankové, medvědi hnědí (grizzly, baribal a kodiak). Dále jsou zde doma vlci a losi. V řekách žijí lososi, pstruzi, bobři. Zvláštní kopytník je pižmoň. Lesy smíšené a listnaté jsou v úzkém pobřežním pásu u Tichého oceánu (deštné lesy) a v oblasti táhnoucí se od Velkých jezer podél řeky Sv. Vavřince. Typický strom je kanadský javor. Velkou kočkovitou šelmou je puma.

Stepi se v Severní Americe nazývají prérie. Nacházejí se přibližně uprostřed světadílu.
Jsou pokryty travou. Žijí na nich hlodavci psouni, bizoni, vidlorozi. Prérie mají úrodnou půdu – černozem, často tedy byly přeměněny v pole.

Pouště a polopouště se nacházejí v oblasti mezi pohořím na západě USA a také
v Mexiku. Pouští je Velká pánev, Gilská poušť, Mohavská poušť a oblast Mexické plošiny.
Typické rostliny pouští jsou kaktusy. Největší z nich, saguáro dorůstá výšek před
20 m. Dále zde najdeme opuncie a trnité keře. Žijí zde plazi, jedovatí hadi – typický je chřestýš. Dále kojoti a z ptáků supi. V horách oceloti. Oblast subtropického rostlinstva je oblastí jihu USA a části Mexika. Časté jsou bahenní rostliny, tisovce, mangrovníky. Žijí zde aligátoři, želvy, hadi, mnoho druhů ptáků např. plameňáci. Oblast tropických lesů je ve Střední Americe a v části Karibiku. Rostlinstvo tvoří vysoké stromy s liánami, orchideje, palmy. Zvířena zahrnuje množství hmyzu, papoušky, kolibříky, krokodýly, jaguáry. 

reklama