USA – přírodní podmínky

USA - přírodní podmínky

Povrch: Východ USA je nížinatý. Za Pobřežní nížinou se zvedá pohoří Appalače. Jedná se o
zaoblené, asi 2000 m. vysoké pohoří.

Uprostřed USA se nacházejí centrální roviny. Je to vlastně 2500km široká pánev. Oblast
klesá od severu k jihu. U pobřeží Mexického zálivu jsou rozsáhlé naplaveniny řeky Mississippi. Západně od této řeky jsou oblasti Velkých planin a prérií. Za nimi se zvedá masiv Skalistých hor. (Mt. Elbert 4399 m.) Ještě dále na západ leží náhorní plošiny. Nádherná jsou skalní města. Jednou z nich nejstarší národní park na světě, Yellowstone. Největší pánev – Velká pánev – je suchá, bezodtoková. Další plošina – Coloradská je známá národním parkem Grand Canyon. 

Podél západního pobřeží USA se zvedá Pobřežní pásmo. Na severu se jmenuje Kaskádové
pohoří (činné sopky Mt. Rainier 4391 m), St. Hellens), na jihu Sierra Nevada (Mt. Whitney
4418 m). Zdejší národní park se jmenuje Yosemitský. Nejhlubší propadlina je Údolí smrti (-
86 m.).Celá západní oblast Kordiller je často postihována zemětřeseními.

Podnebí:
Většina USA má mírné kontinentální podnebí. Je zde tedy velký rozdíl v teplotách mezi létem a zimou. Vítr je převážně západní, uprostřed USA vane buď studený severní nebo horký jižní. Častá jsou tornáda. Na severozápadě je velice deštivo, na jihozápadě jsou vlhké subtropy. Aljaška má podnebí studené, Havajské ostrovy velmi vlhké tropické. Nejvyšší pohoří USA Aljašské hory(Mt. Mc. Kinley – 6194 m.) je plné ledovců. Na Havaji jsou nejvyšší sopky světa – Mauna Loa a Mauna Kea – 4205 m. n. m.

Hořejší jezero

Vodstvo:
Největší řeky USA Mississippi a Missouri odvádějí vodu do Mexického zálivu. Mají rozsáhlou síť přítoků – Arkansas, Ohio, Tenessee, Yellowstone. Aljašku odvodňuje Yukon. Západní pobřeží má prudké řeky – Kolumbia s přítokem Snake a Colorado. Jezera jsou především ledovcová – Hořejší, Huronské, Michiganské, Erijské a Ontario. Solná jezera jsou pozůstatkem dávného moře. Východ USA a Floridu pokrývají bažiny.

Rostlinstvo:
Na východě země bylo hodně původních listnatých lesů vykáceno. Na západě a severu země jsou lesy jehličnaté (smrk). Prérie jsou pokryty trávou. V pouštích rostou kaktusy. Na jihu mangrovové porosty. Na západních horách jsou lesy borové, sekvoje.

Živočišstvo:
V USA žijí zvířata původní – např. bizoni, jelen wapiti, psouni, kojoti, medvědi, vačice, mývali, skunci, losi, rosomáci, aligátoři, chřestýši. Evropané zavlekli nebo přivezli nové druhy – koně, krávy, ovce, vrabce. Ohrožená zvířata jsou chráněna v národních parcích.

reklama