USA regiony

USA regiony

USA dělíme na 6 regionů
1) Východ
2) Jih
3) Střed
4) Západ
5) Aljaška
6) Havaj

1) Východ
Je nejprůmyslovější, nejdříve osídlený, nejvíce zalidněný a nejvíce podobný Evropě. Maine je kamenitý, lesnatý, ramborářský stát. Podobné jsou další malé státy na SV země.
V Bostonu je nejprestižnější univerzita světa Harward. Washington je hlavní město USA, sídlo prezidenta (Bílý dům), Kongres. New York je stát i město.V New Yorku žijí lidé mnohanárodností. Jsou zde světoznámé stavby a místa – Brooklynský most,
socha Svobody, mrakodrap Empire State Building, Broadway, přístavy,
letiště, Wall Street. Město je často dějištěm kulturních, sportovních akcí i filmů. Pensylvánie a New Yersey jsou průmyslové státy. 

2) Jih
Je především zemědělský. Obyvatelé jsou v severní části oblasti převážně běloši, jižněji černoši a na Floridě je hodně hispánců. Severní část oblasti vyplňují lesnaté divoké hory. Oblast je silně zasažena těžbou uhlí, vápence a solí. Jižněji se pěstuje tabák. Obě Virginie, Karolíny i Georgie mají bohatou minulost. V nížinách se pěstuje sója, podzemnice olejná a kukuřice. Nejvýznamnější město oblasti je Atlanta. Sídlí zde mimo jiné ředitelství firmy Coca-Cola. V roce 1996 město hostilo olympiádu, je důležitým dopravním uzlem a centrum finančnictví. Florida je především rekreační oblastí. Centrem je město Miami. Hodně turistů také míří do bažinatých oblastí Everglades. Na mysu Canaveral je středisko kosmických letů. 

3) Střed
Je to obilnice USA. Kromě pěstování obilí je tu i chov skotu. Oblast kolem Velkých jezer je průmyslová. Centrem je město Chicago. Výroba dopravních prostředků. Detroit je město průmyslu. Celá oblast byla domovem indiánských kmenů, vedly se zde časté boje. Jih oblasti je rozložen podél řeky  Mississippi, která je dopravní tepnou.Bavlníkové plantáže, rasismus, Ku-Klux- Klan byly typické ještě v polovině minulého století. Je tu i těžba ropy. Město v New Orleans je spojené s jazzem a karnevalem. Nashville s country hudbou a Kentucky s výrobou whisky. 

4) Západ
Je nejhornatější, nejméně osídlený a turisticky nejatraktivnější. Nejbohatším státem USA je Kalifornie. Los Angeles proslulo především luxusní čtvrtí Beverly Hills a filmovým průmyslem (Hollywood).San Francisco je přístav, turistické centrum(most Golden Gate). Je to i velmi krásné město. V Silicon Valley je soustředěn počítačový průmysl (Microsoft). V oblasti jsou četné národní parky (Grand Canyon), turistické atrakce (Disney Word), Las Vegas – kasina. V oblasti žije dosud nejvíce původních obyvatel – indiánů.
Nejpočetnější je kmen Navahů. V Utahu žijí příslušníci zvláštní církve – Mormoni. V Coloradu se nacházejí zimní lyžařská střediska (Aspen). V Arizoně se tyčí červené pískovcové skály (Monument Valley). Texas je zemí dobytka a ropy. V Dallasu byl spáchán atentát na amerického prezidenta Kennedyho. Státy Dakota, Kansas, Iowa a Nebraska jsou prérijní oblasti s chovem dobytka a pěstováním obilovin. 

5) Aljaška
Je největší stát USA. V roce 1867 ji Rusové prodali USA. Lidé se živí rybolovem,
těžbou ropy, chovem sobů. Aljaška má překrásnou nedotčenou přírodu, vzrůstá zde proto podíl cestovního ruchu. Jsou zde pozůstatky tzv. zlaté horečky na řece Klondike.

6) Havaj
Havajské souostroví je vulkanického původu. Leží v Tichém oceánu. Bylo k USA připojeno v roce 1959 jako padesátý stát. Obyvatelé jsou Polynésané. Přístav Pearl Harbor byl v roce 1941 zničen japonským letectvem. Ostrovy mají tropické podnebí vhodné pro pěstování ovoce (ananasy ) a také pro masový rozvoj turistiky (Honolulu).

Havajská tanečnice

reklama