Popis

Popis

Podle jakých úhlů pohledu můžeme místo popisovat?

V podstatě záleží na každém z nás, jak místo popíšeme. Místo můžeme např. popisovat podle toho, kde se nachází (ve městě, na venkově, v části města atp.), dále můžeme popsat jeho výjimečné vlastnosti (např. významné památky, krajinné prvky nebo místa, kde se setkávají lidé). Některé vlastnosti lze popsat obecněji, některé naopak velmi konkrétně a detailně.

Jaké části by měl popis místa obsahovat?

Popis místa by měl obsahovat úvod, hlavní text (popis místa z více úhlů pohledu) a závěr – takto bude v textu obsažena logika a působení na čtenáře Vašeho popisu bude velmi příjemné.

Jazykové prostředky a popis místa u maturity z češtiny

Při popisu místa se doporučuje používání neutrálních jazykových prostředků a spisovného jazyka. Kvalitní popis místa se vyznačuje zejména větším množstvím slov stejného významu (synonym). Pokuste se například nenadužívat sloves „být“ či „mít“a právě tato slovesa nahradit vhodnými synonymy nebo jinými parafrázemi:

  • je tam hodně lidí – vyskytuje se mnoho lidí
  • je tam nová kašna – …byla nedávno postavena krásná nová kašna…
  • je tam park – …můžeme navštívit moderní park…

Náš domek

Rodinný patrový dvojdomek, ve kterém bydlím, se nachází v centru vesnice … (Pozn.: název vesnice byl z důvodu ochrany majetku před zloději vymazán redakcí ucseonline.cz) Druhou polovinu dvojdomku obývají moje teta, sestřenice, její manžel a jejich dva synové. Máme šest pokojů, koupelnu, dvě toalety a komoru.
Naproti hlavním dveřím, kterými každý den vcházím, je závěs zabraňující pohledu na schody do sklepa, ze kterého můžeme vyjít na dvorek. Z chodby, první místnosti v domě, vedou dvoje dveře. Jedny na toaletu a druhé do jídelny, kuchyně, pracovny a obývacího pokoje v jednom. Je to největší místnost v domě a má tvar do L. Když vstoupíme do této místnosti, tak se po levé straně nachází jídelní stůl se čtyřmi židlemi. Ten je od kuchyňské části oddělen jen pultem obkládaným dřevem. V tomto koutu bytu najdeme i malou komoru s lednicí a zásobami potravin. V téže místnosti jako jídelna je i obývací pokoj s televizí, osobním počítačem, ale i skleněnými dveřmi na terasu o přibližné velikosti 3×4 metry. Kdybychom se vrátili znovu na chodbu s věšáky věčně přeplněnými nejrůznějšími kabáty a bundami, mohli bychom odbočit nahoru a vyjít několik dřevěných schodů do prvního patra.
Na horní chodbě jsou postupně umístěny dveře do pokojů, ale i velká skříň s posuvnými otevíráním sloužící jako odkladač sezónního oblečení. Jako první se přímo před námi rozprostírají poloprosklené dveře do místnosti obdélníkovitého tvaru. Tento pokoj je v současné době nevyužíván, jen občas slouží jako pokoj pro hosty. Je zde postel, skříně a tři velká okna, kterými se můžeme podívat na ovocné stromy před domem. Další dveře na patře nás zavedou na polozastřešený, asi šest metrů dlouhý balkón. V létě se sem přináší zahradní nábytek a stává se z něj výborné místo k relaxaci. Ze zbývajících čtyř dveří, které nám na chodbě zůstaly nepoznány, jedny zaujímá toaleta, druhé koupelna a třetí pokoj mé sestry. Jako jediná, když nepočítám sebe, ještě bydlí doma s rodiči, ale i to se brzy změní. Její čtvercový pokoj je velký, asi 4×4 metry a velmi dobře osvětlený dvěmi velkými okny, kterými lze dohlédnout až do sousedních vesnic. S touto místností sousedí můj pokoj. Je o něco málo rozlehlejší než předešlý, ale značnou část ho zaujímají vestavěné skříně táhnoucí se po dvou stranách místnosti, a to ji opticky zmenšuje. I on má čtvercový tvar. Všechen nábytek i doplňky jsou zde velice osobité a vystihují vlastnosti jejich majitelky. I z tohoto pokoje je krásný výhled, ale mimo to se zde nachází dveře na malý balkónek se železným zábradlím.
Vzhled k tomu, že jsem člověk mladý, aktivní, který se potřebuje bavit, tak umístění našeho dvojdomku mi vůbec nevyhovuje. Je pravda, že klidu, čistého vzduchu a krásné přírody je v okolí dostatek, ale bohužel klidné procházky v krajině nejsou moje hobby. Proto bych raději vyměnila naše bydliště za malý domek v rušnější části této (ale klidně i jiné) republiky.

reklama

Učivo napříč školami

Mateřská školka

Školní zápisky
Vzorové testy
Přijímací testy na SŠ
Další materiály

Základní škola

Školní zápisky
Vzorové testy
Přijímací testy na SŠ
Další materiály

Střední škola a gymnázia

Školní zápisky
Vzorové testy
Maturitní otázky
Další materiály