Móda, trend, styl. Co to vlastně je? Slovo móda pochází z latinského pojmu modus, který lze přeložit jako pravidlo, předpis nebo způsob. V podstatě by se tedy dalo říct, že móda je něco, co je nám předepisováno a určováno, ale je tomu tak ve skutečnosti? Móda je to, co vy sami za módu považujete.

Bez tzv. průkopnic módy bychom dnes neměli tak přeplněnou skříň, ve které ale přesto něco chybí. Třeba je to zrovna to něco, co vy objevíte a představíte tak světu novou módu, nový styl nebo způsob oblékání, který dokáže zaujmout. Tak se dělá móda – někdo přijde s nějakým modelem a představí ho na světové scéně, načež se z toho stane tzv. módní diktát, neboť všichni to najednou budou považovat za moderní, stylové a oslnivé. Podobně to ale může být i ve vašem případě, neboť módu si děláte sama, každým outfitem, který si obléknete, můžete někoho inspirovat. Nebo se můžete vy nechat inspirovat novými modely, kousky a styly, které jsou in a trendy.

Móda se opakuje

I když dámská móda, kterou nám představují vychrtlé modelky na přehlídkových molech, by se dala nazvat přinejmenším extravagantní a nepraktická pro normální každodenní nošení, přesto se jí lze částečně inspirovat. Určující jsou především barvy a střihy, které na sobě modelky mají, nikoliv celkový outfit, do kterého jsou navlečeny.

Ten si lze totiž snadno obléknout právě na takové molo, ale do práce by se vám to příliš nevyplatilo. Móda se sice každý rok mění, ale tyto posuny nejsou nikterak velké a často se v určitých intervalech opakují, proto rozhodně nevyhazuje ani kousky, které máte ve své skříni od střední školy. Takový starý zimní kabát se vám ještě bude za pár let hodit. Jen se podívejte na džínové bundičky nebo zvonovité kalhoty, které jsou opět v módě a podobný osud čeká i na vaše mrkváče nebo vytahané mikiny z devadesátých let.

Kromě toho je občas dobré jít tak trochu proti proudu a obléknout si něco, co zaujme, aniž by to bylo stanoveno v módním diktátu masmédií.

Zaměřte se na svou postavu

Móda by nám neměla být diktována, neboť každé ženě sluší něco jiného a jinak se cítí, tudíž se i jinak módně obléká.

Trochu omezující by se mohl zdát typ postavy, který byl ženě dán shůry, ale v každém ženském těle se skrývá potenciál, který je jenom potřeba odhalit. Kraťasy, tříčtvrťáky, úzké džíny, tunika, tílko, modrá, žlutá, fialová,… nikomu nesluší všechno, i když každá žena zná ve svém okolí alespoň jednu, která by vypadala dobře i v pytli od brambor. I té ale určitě nebude něco sedět. Pointou ale je, že ví, jak pracovat se svými ženskými křivkami, ví, co jí sluší a jak se má obléknout, aby dala vyniknout svým přednostem. A to spočívá v pochopení módy, která sluší konkrétně vaší postavě.

Máte rozšiřující se boky, širší ramena, ale vosí pas? Pak máte postavu typu přesýpací hodiny, které sluší především vypasované sukně a kraťasy s vysokým pasem. Co oblé boky i ramena? Jablíčkové postavě sednou neobpínající volné věci. Jste vysoká a hubená? Jako chilli papričce vám bude slušet téměř jakýkoliv model, který si obléknete. Vaše dlouhé nohy ale vyniknout v kratších sukních, pouzdrových šatech nebo kraťasech. Hruštičce s širšími boky, ale úzkými rameny, sednou pouzdrové sukně a oblečení rozšiřující se pod prsy.

Vybírejte rozumem

V posledních letech převládá názor, že je důležitější mít značkové oblečení, na kterém se nachází dobře rozpoznatelné logo, než oblečení, které by bylo nějak prospěšné. Vybírejte oblečení rozumem a zaměřujte se na to, co je pro vás praktické a důležité, aby oblečení zvládalo.

Pokud potřebujete oblečení na sportovní a turistické aktivity, prim by měla hrát jeho funkčnost a pohodlnost pro daný pohyb. V případě práce nebo školy, kde je vyžadován jistým způsobem dress code, by oblečení mělo být jednak elegantní, ale jednak také pohodlné, abyste v něm celý den vydržela. Módní diktát nám sice může určovat, jak bychom se měli oblékat, ale potom už je to na nás, jestli poslechneme hlas médií nebo hlas rozumu