Studium na střední škole v zahraničí: velká životní šance pro každého?

Vycestovat za studiem na zahraniční střední školu a bydlet u místní hostitelské rodiny je nejlepším způsobem, jak nakouknout pod pokličku tamní kultury. Student získává neocenitelné zkušenosti, najde si nové přátele, často na celý život, a dostává možnost denně pilovat cizí jazyk v těch nejlepších podmínkách – mezi rodilými mluvčími. Je ale takové studování v cizině pro každého?

Nejvíc letí Amerika

Jeden z nejznámějších a finančně nejdostupnějších programů zahraničního studia je tzv. J-1 exchange program na středních školách v USA. Studenti cestující do Ameriky si mohou vybrat z ročního nebo půlročního studia. V novém působišti pak studují předměty společně s americkými spolužáky, navštěvují zájmové kroužky a účastní se školních akcí. Hostitelské rodiny, které jsou do programu zapojené, jsou dobrovolnické a studentovy náklady se poníží o peníze za bydlení.

Zájemce o studium v USA musí ale zároveň v rámci tohoto programu splňovat přísné podmínky ohledně svého prospěchu. Známky z předmětů v České republice musí být za poslední tři roky do průměru 2,0 a navíc je nutné úspěšně projít jazykovým testem ELTiS.

Mnohem jednodušší proces přijetí je například na střední školu v Kanadě, kam se od nás mají šanci dostat i čtyřkaři. Obecně platí, že se hlavně musí chtít. Pak není nepřekonatelný problém dostat se ani do jiných oblíbených destinací středoškoláků, jako jsou třeba Austrálie, Nový Zéland, Velká Británie, Španělsko, Německo nebo Francie.

Studium v cizině na rok i na 2 měsíce

Ve většině případů si zájemci mohou studium v zahraničí zkusit i na 2 či více let, pokud ale nestojí o tak dlouhý časový úsek, klidně jen na 2 měsíce. Vždy záleží na konkrétních podmínkách, finančních možnostech a chuti se do ciziny vypravit. Není výjimkou, že se studentům s dobrými výsledky po složení rozdílových zkoušek uzná celý školní rok strávený na zahraniční škole. Někdo naopak spíše uvítá, že rok mimo domov je pro něj perfektní šancí, jak si navíc originálně prodloužit mládí.

Se zařizováním pomůže agentura

Nadějní studenti od 14 let vyrážejí do zahraničí nabrat cenné zkušenosti i pokročilé jazykové znalosti, které jim jejich vrstevníci mohou jen závidět. Po návratu domů se jim otevírá více možností nejen do dalšího studia, ale hlavně do profesního i běžného života.

Dnes navíc existují specializované agentury, které studentům pomáhají s vyřizováním všech potřebných náležitostí – vybrat nejvhodnější destinaci, přihlásit se na školu, zajistit ubytování, pomoci s vyřizováním víz nebo s nákupem letenky. Vypravit se na zkušenou na zahraniční střední školu je tím pádem dostupnější než kdykoliv předtím.

V České republice se na studentské pobyty zaměřuje Kukabara Agency. Pracují v ní lidé, kteří mají bohaté zkušenosti nejen se zařizováním pobytů pro druhé, ale také sami žili v několika zemích a procestovali desetitisíce kilometrů od Austrálie po Ameriku. V Kukabaře všem zájemcům rádi pomohou od první schůzky v kanceláři až po šťastný návrat do České republiky.

Více zde: http://www.ucseonline.cz/products/studium-na-stredni-skole-v-zahranici-velka-zivotni-sance-pro-kazdeho/