Každého z nás jednou za čas přepadne depka. U šťastlivců nemá dlouhého trvání, ale u některých lidí může zapříčinit sebepoškozování a další sociálně patologické jevy. My tu pro Vás máme 10 rad, které změní Váš studentský život k lepšímu!

3762343282_e49fc340a2

1. Rozpoznejte své negativní myšlenky!

Věci, které vás nejvíce omezují v rozvoji, jsou vaše vlastní negativní myšlenky. Musíte se je naučit bezpečně rozpoznat, abyste je mohli změnit. Jak takovou myšlenku poznáte? Nad každou podezřelou myšlenkou se zamyslete a objektivně ji zhodnoťte.

Příklad: “Ten test nezvládnu!” – Špatný přístup! Nikde není předem dáno, že byste to nemohli zvládnout.  Radši si řekněte: “Budu se co nejvíce snažit a studovat, abych ten test zvládl/a.”

2. Zdravě se stravujte!

Již mnohokrát bylo experimentálně prokázáno, že výživa má obrovský vliv na psychiku každého tvora. Proto se snažte mít vyváženou stravu, která vás nabije energií a zároveň vás nasytí. Jezte 5x denně a nepřecpávejte se. Jste-li ve stresu, zkuste si dát hořkou čokoládu, která vám v těle vyvolá endorfiny, takzvané hormony štěstí. Mňam!

3. Vyhněte se “černo-bílému” myšlení!

Často se stává, že věci vidíme pouze černo-bíle. Ve skutečnosti existuje i šedá zóna, která vám poskytuje místo pro kompromis. Svět není jenom o tom, že buď něco uděláte na 100%, a nebo to neuděláte vůbec. Krása šedé zóny spočívá v její variabilitě, která dává životu pestrost.

4. Jděte ven!

Nic vám nevyčistí hlavu lépe, než procházka venku na čerstvém vzduchu. Vyjeďte někam za město, kde nejsou lidé a užívejte si klidu. Nemyslete na práci a starosti. Žijte “teď a tady” a o nic se nestarejte, pouze nabírejte pozitivní energii.

5. Smějte se!

Je známo několik studií o vlivu smíchu na člověka. Ze všech vyplývá jediné: Smích zlepšuje váš fyzický i psychický zdravotní stav a zároveň budete mít pozitivní vliv na lidi okolo sebe! No není to dostatečná motivace?

6. Více si všímejte věcí a lidí okolo sebe!

Když jdete životem bez emocí jako robot, zapomenete na věci, ze kterých se můžete radovat. Žijte svůj život a zajímejte se! Zanedlouho zjistíte, že je kolem Vás spousta krásných věcí.

7. Obklopujte se pozitivními lidmi!

Neustále jsme ovlivňováni lidmi, kteří jsou okolo nás. Proto nevyhledávejte přítomnost negativně smýšlejících lidí, kteří na vás mohou špatnou náladu přenést. Má-li ale někdo z vašich blízkých depresi, neopouštějte ho. Ukažte mu lepší stránku života!

8. Radujte se ze svých úspěchů!

Nezáleží na tom, jak velký je váš úspěch. I když je třeba jen malý, je to pro vás krok dopředu. Važte si ho a pracujte na tom, abyste ho překonali.

9. Bavte se!

Lidé, kteří mají zábavný a pestrý život, jsou více pozitivní než lidé s nudným monotónním životem. Život není jenom škola. Najděte si mimoškolní aktivity, které vám zpestří život a dodají mu větší smysl. Věnujete-li alespoň půl hodinu denně tomu, co vás baví, zvýší se vám efektivita práce.

10. Najděte si čas na rodinu a přátele

Je jasné, že studentský život vyžaduje dřinu a čas. Nesmíte ale zapomínat na svůj sociální život, tedy na rodinu a přítele. Při společně strávených chvílích si užijete spoustu zábavy a krásných chvil. Budete-li v nesnázích, vaši bližní vám poskytnou útočiště a stanou se vám oporou v těžkých chvílích.