K atentátům na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo se přihlásila teroristická organizace al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Dva útočníci před týdnem zabili 12 lidí, z nichž většina byli členové redakce. Před smrtí se teroristé sami přihlásili k tomu, že je vyslala AQAP.

Ve středu se na internetu objevilo video, na němž jeden z vůdců této nejobávanější z buněk al-Káidy Násir bin Alí Anasí potvrzuje, že atentátníky vyslala jeho organizace. „Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali,“ sděluje Anasí. Pohrozil dalšími „tragédiemi a útoky“, protože Francie podle něj patří k „satanově straně“.
Anasí citoval ve svém jedenáctiminutovém proslovu bývalého vůdce sítě al-Káida Usámu bin Ládina: „Jestliže nemá nikdo omezovat svobodu vašich slov, pak se musí vaše srdce otevřít svobodě našich činů.“ Anasí také tvrdí, že s atentátníky útok připravil bývalý vůdce AQAP Anvar Avlakí, který do Jemenu přesídlil z USA. O život přišel při jednom z útoků amerického bezpilotního letadla v roce 2011.

Atentátníky byli francouzští bratři Chérif a Said Kouachiovi, kteří prošli výcvikem v Jemenu. Televizní stanice CBS ve středu oznámila, že Said se v roce 2011 vrátil z Jemenu s 20 000 dolary (482 000 Kč), z nichž měla být pařížská operace financována.

Voda na Asadův mlýn

Na teroristický útok ve Francii reagoval rovněž syrský prezident Bašár Asad. Sýrie podle něj Západ varovala, že nemá podporovat terorismus a poskytovat mu politické krytí, protože se to v jeho zemích odrazí, Západ však prý ale neposlouchal.

zdroj: zpravy.cz

reklama